Aliyy (Çok Yüce olan)

0 296
Kendisiyle Allah’ın konuşması, bir beşer için olacak (şey) değildir; ancak bir vahy ile ya da perde arkasından veya bir elçi gönderip Kendi izniyle dilediğine vahyetmesi (durumu) başka. Gerçekten O, Yüce olandır, hüküm ve hikmet sahibidir. (Şura Suresi, 51)

Allah Kuran’da Kendisi’ni bizlere tanıtmıştır: Tüm alemleri yaratan, kainatın tek hakimi olan Allah Yücedir. Göklerin, yerin ve bu ikisi arasında bulunanların yegane sahibi O’dur. O’ndan başka ilah yoktur, Allah insanların şirk koştuklarından çok Yücedir. Tüm mülk Allah’a aittir; O, herşeye güç yetirendir. O, Yüce makamların da sahibidir. Allah alemlerden müstağnidir.

‘En güzel isimler’ Allah’a aittir, Allah sonsuz güzellik ve sonsuz yücelik sahibidir. İnsan Allah’ı ancak Kendisi’nin bildirdiği kadarıyla tanıyabilir, Yüceliğini ancak Kuran ayetleriyle takdir edebilir. Allah, bir ayetinde Kendi yüceliğini şöyle tarif etmiştir:

Allah… O’ndan başka ilah yoktur. Diridir, Kaimdir. O’nu uyuklama ve uyku tutmaz. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmaksızın O’nun Katında şefaatte bulunacak kimdir? O, önlerindekini ve arkalarındakini bilir. (Onlar ise) Dilediği kadarının dışında, O’nun ilminden hiçbirşeyi kavrayıp-kuşatamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp-kuşatmıştır. Onların korunması O’na güç gelmez. O, pek Yücedir, pek büyüktür. (Bakara Suresi, 255)
Allah'ın Aliyy ismi hakkındaki bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Click To Tweet

Allah’ın Aliyy İsmi İle Alakalı Kapsamlı Bilgi

Güç ve kudret sahibi Allah’ın Aliyy adı, Güç ve kudret sahibi Allah’ın sahip olduğu sonsuz sıfatlar içerisinden sadece bir tanesidir. İnsan oğlunun Güç ve kudret sahibi Allah’ı Aliyy adı ile öğrenmesi ve bilmesi fazlaca değerlidir. Allah’ın Aliyy ismi ile ilgili bilgi derinliği kazanmak ve ufuk genişliğinizi artırmak isteğindeyseniz, bu WEBSİTESİ gerçekten sizin için ideal bir website özelliğini taşımaktadır. İman anlamında yeni bir şeyler öğrenen bir insan, Yüce Allah’ın Aliyy adı ile ilgili bilgisini daha çok artırarak imani yönünü daha çok güçlendirmelidir.

Yüce Allah’ı samimi bir şekilde anmayan bir kişinin gerçek bir şekilde mutlu olması söz konusu değildir. Mutluluk ancak Allah’ı her gün samimi bir şekilde anmak ve O’na teşekkür etmek ile mümkün olur. Allah’ın Aliyy adı ile alakalı daha çok bilgi sahibi olmanız sizi Güç ve kudret sahibi Allah’a daha fazla yaklaştıracaktır.

Kısacası; Yüce Allah, tüm alemlerin Rabbi olarak yarattığı herşeyi sonsuz sevgisi ve sonsuz rahmeti ile kuşatmıştır. Güç ve kudret sahibi Allah’ın Aliyy adı ile ilgili daha fazla bilgi ile bilgilenerek, bu rahmete sonsuza kadar kavuşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Allah’inİsimleri.COM

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x