Allah’ın ve dinin aleyhinde konuşulan ortamı terk etmek

0 166

Müminler hiçbir şekilde inançlarından, taviz vermezler. Her mümin, bulunduğu ortamda, Allah’ın ve O’nun dininin temsilcisidir. Bu gerçeğin şuurunda olan ve bu sorumluluğu taşıyan mümine, Allah’ın ve dinin aleyhine konuşulan ortamlarda bulunmak yakışmaz. Zaten bu durum Kuran ayetlerinde kesin olarak yasaklanmıştır:

O, size Kitapta: “Allah’ın ayetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğinizde, onlar bir başka söze dalıp geçinceye kadar, onlarla oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz” diye indirdi. Doğrusu Allah, münafıkların ve kafirlerin tümünü cehennemde toplayacak olandır. (Nisa Suresi, 140)
Ayetlerimiz konusunda ‘alaylı tartışmalara dalanlar’: -onlar bir başka söze geçinceye kadar- onlardan yüz çevir. Şeytan sana unutturacak olursa, bu durumda hatırlamadan sonra, artık zulmeden toplulukla beraber oturma. (Enam Suresi, 68)

Cahiliye toplumunun fertlerinin temel özelliği Allah’ın kadrini takdir edememeleri ve O’nun gücünden gaflet içinde olmalarıdır. Bu şuursuzluğun verdiği çirkin bir cesaretle, kendilerince vicdanlarını rahatlatmak için müşrikler zaman zaman Allah’ın ve dinin aleyhinde konuşmalar yapabilirler. Bu, kimi zaman açık bir saldırı, kimi zaman imalı laf dokundurmalar, kimi zaman din hakkında cahilce ahkam kesme şeklinde olabilir. Şartlar ne olursa olsun, böyle bir ortam oluştuğunda, eğer bu durumu düzeltme imkanı yoksa, orayı terk etmek mümin için farzdır. Bu duruma kayıtsız kalmak, ortamın bir parçası olmak, Allah’ın şanını ve şerefini yüceltmekle görevli mümine yakışmadığı gibi zaten Kuran’da haram kılınmıştır.

Allah’ın ve dinin aleyhinde konuşulan ortamı terk etmek İle Bağlantılı Genel Bilgi

Bir kısım kişiler dine inandıkları ve hemen her gün Kuran’ı inceledikleri halde Kuran’da yer alan ayetlerin bir kısmını kolay bir şekilde gözardı edebilmektedirler. Kimileri bu yanlışa bilinçsizce düşerken, kimileri de bu hükümleri, ürettikleri Kuran’a uygun olmayan bir mantığın etkisiyle bilerek önemsiz görmektedir.

www.harunyahya.org

Bu şekilde yaşarken Kuran hükümlerini bile bile gözardı etmenin Allah Katında kendilerine nasıl bir sorumluluk yükleyeceğini ve kendilerini Allah’ın rızasından nasıl uzaklaştıracağını ise hiç düşünmemektedirler. Oysa Kuran ayetlerinde Allah’ın hükümlerini görmezden gelen kimselerin ahirete gittiklerinde azapla karşılaşabilecekleri önemle hatırlatılan bir konudur.

Bu yazıda size Kuran’da bahsedilen önemli hükümlerden bir tanesini asla unutmamanız gerektiğinizden bahsettik. Bu yazıyı PAYLAŞMANIZI tavsiye ederiz. Sitemize ABONE OLMANIZI DA isteriz…

Okuduğunuz için teşekkürler!

Allah’ın İsimleri.com

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x