Bineklere binildiğinde Allah’ın nimetlerini anmak

0 114

İnsanların yaşayabilmek için muhtaç olduğu temel ihtiyaçlarının dışında sırf ona bir rahatlık ve konfor olması için verilen pek çok nimet vardır. İnsanların yürüyerek asla erişemeyeceği mekanlara ulaşabilmelerini sağlayan binekler bu nimetlerden biridir. Bu binekler Allah’ın insanlara olan merhametinin ve ihsanının bir örneği ve delilidir. Bu nedenle Allah bineklere binildiğinde insanların üzerlerindeki bu merhameti ve lütfu hatırladıklarını zikretmelerini emreder.

Onların sırtlarına binip-doğrulmanız, sonra doğrulduğunuz zaman, Rabbinizin nimetini zikretmeniz ve: “Bunlara bizim için boyun eğdiren (Allah) ne Yücedir, yoksa biz bunu (kendi hizmetimize) yanaştıramazdık” demeniz için. Ve biz elbette, Rabbimiz’e çevrilip-döneceğiz.” (Zuhruf Suresi, 13-14)

Müslümanlar Allah’ın kullarına karşı merhamet sahibi olduğunu bilirler bu nedenle kendi hizmetlerine verilen otomobil, uçak, tren, asansör gibi bineklere bindiklerinde, bu ayetleri tekrarlarlar. Allah’ın şanını yüceltir ve Allah eğer dilememiş ve insanlara ilmini öğretmemiş olsa bu tip bir konfora asla sahip olmayacaklarını bir kere daha hatırlarlar.

Bineklere binildiğinde Allah’ın nimetlerini anmak İle İlgili Genel Bilgi

Bir kısım insanlar dine inandıkları ve neredeyse hergün Kuran’daki ayetleri inceledikleri halde Kuran’da yer alan ayetlerin bazılarını rahatlıkla gözden kaçırabilmektedirler. Kimileri bu yanlışa sehven düşerken, kimileri de bu hükümleri, ürettikleri Kuran dışı bir zihin yapısının etkisiyle bilerek önemsiz görmektedir.

www.harunyahya.org

Bu şekilde yaşarken Kuran hükümlerini bile bile gözardı etmenin Allah’ın huzurunda kendilerine nasıl bir sorumluluk yükleyeceğini ve kendilerini Allah’ın rızasından nasıl uzaklaştıracağını ise hiç düşünmemektedirler. Oysa Kuran ayetlerinde Allah’ın hükümlerini dikkate almayan bireylerin ahirete gittiklerinde azapla karşılaşabilecekleri önemle hatırlatılan bir konudur.

Bu yazıda size Kuran’da bahsedilen önemli hükümlerden bir tanesini asla unutmamanız gerektiğinizden bahsettik. Bu yazıyı PAYLAŞMANIZI tavsiye ederiz. Sitemize ABONE OLMANIZI DA isteriz…

Okuduğunuz için teşekkür ederiz!

Allah’ın İsimleri.com

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x