Fasıl (Ayıran, açıklayan)

0 269

Bu içerik Fasıl olan Allah ile alakalı okuyucuyu etkileyen ve ziyaretçinin zihninde faydalı etki bırakan konular içermektedir. Pür dikkat incelediğiniz takdirde Güç ve kudret sahibi Allah’ın Fasıl ismi ile ilgili çok faydalı bilgiler edinmiş olacaksınız. İçeriği en sona kadar okuduktan sonra sosyal medya platformları üzerinden PAYLAŞMAYI UNUTMAYIN!!!

Gerçekten iman edenler, Yahudiler, yıldıza tapanlar (Sabii) Hıristiyanlar, ateşe tapanlar (Mecusi) ve şirk koşanlar; şüphesiz Allah, kıyamet günü aralarını ayıracaktır. Doğrusu Allah, herşeyin üzerinde şahid olandır. (Hac Suresi, 17)

İnsanlardan kimi dünya hayatı boyunca dünyevi amaçlar edinir, bu amaçlar için çalışır ve bunları yaparken de iyi bir iş üzerinde olduğunu zanneder ve ahireti unutarak dünya hayatı için çalışır. Gerçek sorumluluğunu unutarak dünya çıkarlarının peşine düşer. Allah’a ortak koştuğu bu putları razı etmek, onların hoşnutluğunu kazanabilmek için çaba harcar ve bu şekilde son derece karlı bir iş yaptığını düşünür.

İnsanlardan kimi de tüm hayatını kendisini yaratan Allah’ı razı etmek için geçirir. Dünya hayatındaki imkanları ve nimetleri bu bilinçle değerlendirir. Hedefi, doğru yola ulaşabilmek, Allah’ın razı olacağı salih amellerde bulunmak, O’nun tavsiye ettiği üstün ahlakı üzerinde taşıyabilmektir.

Elbette bu iki insanın durumu bir değildir. Bu insanların durumu ile ilgili Allah Kuran’da şöyle bir örnek vermiştir:

Kör olanla (basiretle) gören bir değildir; karanlıklarla aydınlık, gölge ile sıcaklık da. Diri olanlarla ölüler de bir değildir. Gerçekten Allah, dilediğine işittirir; sen ise kabirlerde olanlara işittirecek değilsin. (Fatır Suresi, 19-22)

İşte birbirinden farklı durumda olan, bambaşka yollar edinen bu insanların arasını Allah kıyamet günü ayıracak, her birine yapmakta olduklarını bildirecektir. O gün, herkesin yaptıklarının hiçbir eksiltme olmadan kendisine tastamam ödendiği gündür. O gün, Allah’ın sonsuz adaletinin tecelli ettiği gündür…

Şüphesiz, senin Rabbin, ihtilafa düştükleri şeyler konusunda kıyamet günü aralarında ‘hükmünü verip ayıracaktır’. (Secde Suresi, 25)
Sonra, her bir gruptan Rahman (olan Allah)a karşı azgınlık göstermek bakımından en şiddetli olanını ayıracağız. Sonra Biz ona (cehenneme) girmeye kimlerin en çok uygun olduğunu daha iyi biliriz.Sizden ona girmeyecek hiç kimse yoktur. Bu, Rabbinin kesin olarak üzerine aldığı bir karardır. Sonra, takva sahiplerini kurtarırız ve zulmedenleri diz üstü çökmüş olarak bırakıveririz. (Meryem Suresi, 69-72)
Ne yakın akrabalarınız, ne çocuklarınız kıyamet günü size bir yarar sağlayamaz. (Allah) Sizin aranızı ayıracaktır. Allah, yaptıklarınızı görendir. (Mümtehine Suresi, 3)
De ki: “Rabbimiz (kıyamet günü) bizi bir arada toplayacak, sonra da hak ile aramızı ayıracaktır. O, (gerçek hükmünü vererek hak ile batılın arasını) açandır, (her şeyi hakkıyla) bilendir.” (Sebe Suresi, 26)

Allah’ın Fasıl İsmi İle Alakalı Dikkat Çekici Belgesel

Allah’ın Fasıl İsmi Hakkında Geniş Bilgi

Güç ve kudret sahibi Allah’ın Fasıl ismi, Allah’ın sahip olduğu sonsuz sıfatlar içerisinden sadece bir tanesidir. İnsanların Güç ve kudret sahibi Allah’ı Fasıl ismi ile öğrenmesi ve tanıması çok önemlidir. Allah’ın Fasıl adı ile ilgili bilgi derinliği kazanmak ve ufuk genişliğinizi artırmak isteğindeyseniz, bu internet sitesi gerçek anlamda sizin için güzel bir website özelliğini taşımaktadır. İman anlamında yeni bir şeyler öğrenen bir insan, Yüce Allah’ın Fasıl ismi hakkında bilgi birikimini daha çok artırarak imanını daha çok güçlendirmelidir.

Güç ve kudret sahibi Allah’ı samimi bir şekilde düşünmeyen bir kişinin gerçek bir şekilde mutlu olabilmesi söz konusu değildir. Mutluluk ancak Güç ve kudret sahibi Allah’ı her zaman samimi bir şekilde anmak ve O’na şükretmek ile mümkün olabilmektedir. Yüce Allah’ın Fasıl ismi ile alakalı daha çok bilgi sahibi olmanız sizi Güç ve kudret sahibi Allah’a daha çok yakınlaştıracaktır.

Kısacası; Yüce Allah, tüm alemlerin Rabbi olarak her şeyi sonsuz sevgisi ve sonsuz rahmeti ile kapsamıştır. Yüce Allah’ın Fasıl adı hakkında daha fazla bilgi öğrenerek, bu rahmete sonsuza kadar kavuşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Allah’ın İsimleri.com

 

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x