Fettah (Çok iyi hüküm veren, açan, hükmeden)

0 250

Bu içerik Fettah olan Allah ile alakalı bilgi almak isteyen kişiyi etki altında bırakan ve ziyaretçinin düşünce yapısında dikkate değer etki bırakan konular içermektedir. İçeriği pür dikkat okuduğunuz takdirde Allah’ın Fettah ismi ile alakalı çok önemli bilgiler edinmiş olacaksınız. Yazıyı sonuna kadar okuduktan sonra sosyal medya üzerinden PAYLAŞMAYI AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN!!!

Eğer o ülkeler halkı inansalardı ve korkup-sakınsalardı, gerçekten üzerlerine hem gökten, hem yerden (sayısız) bolluklar (bereketler) açardık; ancak onlar yalanladılar, Biz de onları kazanageldikleri nedeniyle yakalayıverdik. (Araf Suresi, 96)

Fettah, Allah’ın açan sıfatıdır. Allah insanları zorluklarla denemekte ancak hiç kimseye güç yetirebileceğinden fazlasını yüklememektedir. Allah, samimi kullarına bir zorluk verdiği zaman ondan çıkış yolunu da açar; mutlaka zorluğun yanında bir kolaylık da gösterir. Nitekim Kuran’da Peygamberimiz (sav)’in karşılaştığı zorluklar örnek verilerek, bunların kolaylıkla birlikte verildiği şöyle bildirilmiştir:

Biz, senin göğsünü yarıp-genişletmedik mi? Ve yükünü indirip-atmadık mı? Ki o, senin belini bükmüştü; Senin zikrini (şanını) yüceltmedik mi? Demek ki, gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır.Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır. (İnşirah Suresi, 1-6)

Kuran’da Allah’ın iman edenlere sağladığı kolaylıklara daha pek çok örnek verilmiştir. Hz. Musa da Allah’ın çeşitli zorluklarla imtihan ettiği elçilerden biridir. Ancak Allah Hz. Musa’yı yardımıyla desteklemiş ve işlerini kolaylaştırmıştır.

Hz. Musa Firavun’a tebliğ yapmaya giderken kardeşi Harun’u kendisine yardımcı kılmasını Allah’tan istemiştir. Allah da onun duasını kabul ederek Hz. Harun’u ona destekçi kılmıştır.

Kuran’da daha pek çok olayla örneklendirildiği gibi Allah müminlerin her zaman yardımcısı ve destekçisidir. Onların üzerinde bulunan ve açılması imkansız gibi gözüken zorlukları açıp kaldırır. Ancak bu durum inkarcılar için geçerli değildir. Allah, onların kalplerini daraltır, sıkar ve tüm nimetlerin kapısını kapar. Rabbimiz’in dilemesi ile kapanan bu kapıları sonsuza kadar açabilecek hiçbir güç yoktur.

Allah inkarcılar için nimet kapılarını kapattığı gibi onların üzerine azap kapısı açar. İnkarcılara verilen bu azap bir ayette şöyle bildirilmiştir:

Sonunda, üzerlerine azabı şiddetli olan bir kapı açtığımızda, onlar bunun içinde şaşkına dönüp umutlarını kaybettiler. (Müminun Suresi, 77)
Onlara, zorlu azabımız geldiği zaman yalvarmaları gerekmez miydi? Ama onların kalpleri katılaştı ve şeytan onlara yapmakta olduklarını çekici (süslü) gösterdi. Derken kendilerine hatırlatılanı unuttuklarında, onların üzerlerine her şeyin kapılarını açtık. Öyleki kendilerine verilen şeylerle ‘sevince kapılıp şımarınca’, onları apansız yakalayıverdik. Artık onlar umutları suya düşenler oldular. Böylece zulmeden topluluğun kökü kurutuldu. Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah’adır. De ki: “Düşündünüz mü hiç; eğer Allah sizin işitmenizi ve görmenizi alıverir ve kalplerinizi mühürlerse, onları size Allah’tan başka getirebilecek ilah kimdir?” Bak, Biz nasıl ayetleri ‘çeşitli biçimlerde açıklıyoruz da’ sonra onlar (yine) sırt çevirip-engelliyorlar? De ki: “Düşündünüz mü hiç; size Allah’ın azabı apansız ya da açıkdan geliverirse, zulme sapan kavimden başkası mı yıkıma uğrayacak?” (En’am Suresi, 43-47)

Allah’ın Fettah İsmi İle Bağlantılı Kapsamlı Bilgi

Güç ve kudret sahibi Allah’ın Fettah adı, Allah’ın sahip olduğu sonsuz sıfatlar içerisinden sadece bir tanesidir. İnsanların Allah’ı Fettah adı ile tanıması ve tanıması fazlaca önemlidir. Güç ve kudret sahibi Allah’ın Fettah adı ile ilgili bilgi derinliği kazanmak ve bilgi birikiminizi artırmak isteğindeyseniz, bu İNTERNET SİTESİ gerçek anlamda sizin için ideal bir website özelliğini taşımaktadır. İman sahibi bir insan bir insan, Yüce Allah’ın Fettah adı ile alakalı bilgisini daha fazla artırarak imanını daha fazla güçlendirmelidir.

Allah’ı içten bir şekilde anmayan bir insanın gerçek bir şekilde mutlu olması söz konusu değildir. Mutluluk ancak Güç ve kudret sahibi Allah’ı gün be gün içten bir şekilde anmak ve O’na teşekkür etmek ile mümkün olabilmektedir. Yüce Allah’ın Fettah ismi hakkında daha çok bilgi sahibi olmanız sizi Yüce Allah’a daha çok yakın olmanızı sağlayacaktır.

Kısacası; Allah, tüm alemlerin Rabbi olarak yarattığı herşeyi sonsuz sevgisi ve sonsuz rahmeti ile kapsamıştır. Allah’ın Fettah adı hakkında daha çok bilgi öğrenerek, bu rahmete sonsuza kadar kavuşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Allah’inİsimleri.COM

 

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x