Göz Tabakası Retina

0 96

Retina, görmemizi sağlayan hücrelerin bulunduğu göz tabakasıdır. Kuran’ın indirildiği dönemde görme işlevini sağlayan bu tabaka bilinmiyordu ve retina kelimesi de kullanılan bir terim değildi. Ancak Kuran’da “Retina” kelimesini oluşturan harfler, tek bir ayette -Fatır Suresi’nin 8. ayetinde- yan yana gelmektedir. Üstelik bu ayette “görmekten” ve “göstermekten” bahsedilmektedir; dolayısıyla retinaya işaret olması kuvvetle muhtemeldir. (En doğrusunu Allah bilir.)

Kötü ameli kendisine süslü gösterilip de onu güzel gören kimse (güzeli güzel, çirkini çirkin gören kimse gibi midir?) Şüphesiz Allah, dilediğini saptırır, dilediğini hidayete erdirir… (Fatır Suresi, 8)

* Arapça sessiz harflerden oluşan bir alfabedir. Elif harfi Arapça’daki kelimelerin okunuşuna etki etmek suretiyle kullanılır.

Görmeyi sağlayan retina kelimesinin geçtiği bu ayette, “görmek” anlamına gelen Arapça “raa” fiilinden bahsedilmektedir. Sonraki ayetlere bakıldığında, aynı surenin 19. ayetinde “Kör ve gören bir olmaz” cümlesi geçmektedir. Bilindiği gibi retina hasarları kalıcı körlüğe neden olmaktadır. Sonraki 20. ayette ise“Karanlıklarla aydınlık bir olmaz” ifadesi geçmektedir ki; bu anlatım retinanın ışığa duyarlı hücrelerden oluşması bakımından çok manidardır. Bu saydığımız ayetlerdeki görmeyle ilgili ifadeler tüm Kuran’da çok nadir geçmektedir. Dolayısıyla “retina” kelimesinin binlerce ayetin arasında, sadece bu ayetlerle birarada denk gelmesi, Allah’ın Kuran’daki mucizelerinden biridir.

Göz Tabakası Retina Mucizesi Hakkında Okumanız Gereken Genel Bilgi

Allah, içinde bulunduğumuz yıldan 14 asır önce, bütün insanlara yol gösterici bir kitap olan Kuran-ı Kerim’i göndermiş ve bütün insanlığı Kuran-ı Kerim’e uyarak kurtuluşa ermeye davet etmiştir. Kuran-ı Kerim vahyedildiği andan kıyamet gününe kadar, insanlığın yegane rehberi olan son İlahi kitap olacaktır.

Kuran-ı Kerim vahyedildiği günden bu yana her devirde yaşayan her topluluğun anlayabileceği, kolay ve sade bir dile sahiptir. Kuran’ın, belagat özelliğinin muhteşem oluşu, benzeri olmayan üslup özellikleri ve içerdiği üstün hikmet, Kuran’ın Yüce Allah’ın sözü olduğunun kesin kanıtlarındandır.

Kuran’ın Yüce Allah’ın sözü olduğunu kanıtlayan çok fazla mucizevi özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerden biri, ancak 20. ve 21. asır teknolojisiyle eriştiğimiz bazı bilimsel gerçeklerin 1400 yıl önce Kuran’da bildirilmiş olmasıdır.

Elbette ki Kuran-ı Kerim bir bilim kitabı değildir. Fakat bazı ayetlerinde, ciddi derecede özlü ve hikmetli bir anlatım içinde aktarılan bazı bilimsel gerçekler, ancak 20. asır teknolojisi ile keşfedilmiştir. Kuran’ın indirildiği dönemde bilimsel olarak saptanması imkansız olan bu bilgiler, insanlara Kuran-ı Kerim Yüce Allah’ın sözü olduğunu bir kez daha ispatlamaktadır.

Bu yazı Sn. Adnan OKTAR’ın Kuran Mucizeleri isimli eserinden faydalanarak derlenmiştir.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz!

Allah’ın İsimleri.com

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x