Hemoglobin ve Demir

0 136

Kuran’ın indirildiği çağda, kimse Hemoglobin molekülünden haberdar değildi ve böyle bir tıp terimi de bulunmamaktaydı. Oksijen ve karbondioksiti, vücudumuzdaki kanda taşıyan ve kana kırmızı rengini veren Hemoglobin, 19. yüzyılda keşfedilmiştir.

Vücudumuzdaki Demir (Fe) elementi sayesinde oluşan Hemoglobin, yaşamsal fonksiyonların devamı için hayati öneme sahiptir. Hemoglobinin ortasında bulunan Demir (Fe) elementi, oksijeni kendisine bağlar ve böylece oksijeni kanda taşır. Dolayısıyla Hemoglobin molekülü, demir elementi ile birlikte düşünülebilir.

Fetih Suresi’nin 25. ayetinde, Fe (Demir) ve Hemoglobin kelimelerini oluşturan harfler mucizevi bir şekilde yan yana gelmektedir. Üstelik Hemoglobini oluşturan harfler başka hiçbir ayette yan yana gelmemektedir. Bu istisnai durum, geçmiş ve geleceğin sahibi, zamandan münezzeh Rabbimiz’in yaratmasının delillerindendir.

* Hemoglobin kelimesi Türkçe, Arapça, İngilizce ve farklı dillerde hemen hemen aynı şekilde yazılıp okunmaktadır. Hemoglobin kelimesini oluşturan harfler soldan sağa doğru yan yana gelmektedir.

 

Hemoglobin ve Demir Mucizesi Hakkında Okumanız Gereken Genel Bilgi

Allah, bundan 14 asır önce, tüm insanlara doğru yola ileten bir kitap olan Kuran’ı göndermiş ve tüm insanlığı Kuran’a uyarak kurtuluşa ermeye davet etmiştir. Kuran-ı Kerim vahyedildiği andan kıyamet gününe kadar, insanlığın yegane yol göstericisi olan son İlahi kitap olacaktır.

Kuran-ı Kerim vahyedildiği günden bu yana her devirde yaşayan her topluluğun öğüt alabileceği, basit ve anlaşılır bir dile sahiptir. Kuran’ın, belagat özelliğinin muhteşem oluşu, benzeri olmayan üslubu ve içerdiği kusursuz hikmet, Kuran’ın Yüce Allah’ın sözü olduğunun kesin kanıtlarındandır.

Kuran’ın Yüce Allah’ın sözü olduğunu ispatlayan pek çok mucizevi özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerden biri, ancak 20. ve 21. asır teknolojisiyle eriştiğimiz bir takım bilimsel gerçeklerin 1400 yıl önce Kuran’da belirtilmiş olmasıdır.

Elbette ki Kuran-ı Kerim bir bilim kitabı değildir. Fakat çeşitli ayetlerinde, son derece özlü ve hikmetli bir anlatım içinde bildirilen bir takım bilimsel gerçekler, ancak 20. asır teknolojisi ile ortaya çıkarılmıştır. Kuran’ın indirildiği dönemde bilimsel olarak saptanması imkansız olan bu bilgiler, insanlara Kuran-ı Kerim Yüce Allah’ın sözü olduğunu bir kez daha kanıtlamaktadır.

Bu yazı Sn. Adnan OKTAR’ın Kuran Mucizeleri isimli kitabından faydalanarak derlenmiştir.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Allah’inİsimleri.COM

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x