Kafi (Yeterli, varlığı mevcudatın bütün ihtiyaçlarına yeten)

0 219

Bu içerik Kafi olan Allah ile ilgili bilgi edinmek isteyen kişiyi etkileyen ve ziyaretçinin zihninde dikkate değer etki bırakan bilgiler içermektedir. Yazıyı pür dikkat okuduğunuz takdirde Yüce Allah’ın Kafi ismi hakkında çok faydalı bilgiler edinmiş olacaksınız. İçeriği sonuna kadar okuduktan sonra sosyal medya üzerinden PAYLAŞMAYI AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN!!!

Allah, kuluna yeterli değil mi? Seni O’ndan başkalarıyla korkutuyorlar. Allah, kimi saptırırsa, artık onun için bir yol gösterici yoktur. (Zümer Suresi, 36)

Allah’a kesin bilgiyle iman etmeyen insanlar için yeryüzünde korku duyacakları pek çok olay ve varlık mevcuttur. Kimi insanlardan gelebilecek zararlardan korkar, kimi doğa olaylarından, kimi elindeki malların yok olmasından, kimi sevdiği bir yakınını kaybetmekten…

Oysa Allah kesin bilgiyle iman eden insanlara Kuran’da şöyle buyurmaktadır:

“Eğer kesin bir bilgiyle inanıyorsanız (Allah), göklerin, yerin ve bu ikisi arasında bulunanların Rabbidir. O’ndan başka ilah yoktur; diriltir ve öldürür. Sizin de Rabbinizdir, geçmiş atalarınızın da Rabbidir.” (Duhan Suresi, 7-8)

Ayetlerde de bildirildiği gibi göklerde ve yerde tek ilah Allah’tır. Müminler bilirler ki, O’ndan başka hiçbir varlık kendilerine bir zarar vermeye veya bir yarar sağlamaya güç yetiremez. Eğer bir zorlukla karşılaşırlarsa Allah’a yönelip dönerler ve O’nun kendilerine yardım edeceğini, dualarına icabet edeceğini bilirler. Ve asla Allah’tan başkasından bir yardım, bir fayda ummazlar. Çünkü yeryüzünde tek güç sahibi olan O’dur ve hiçbir varlığın O’nun dilemesi dışında bir zarar verme veya fayda getirme kabiliyeti yoktur.

Dolayısıyla gerçekten iman eden bir insan için Allah, yardım dilenecek, korkulacak tek makamdır. Nitekim yukarıdaki ayetlerde haber verilen, ‘Allah kuluna yeterli değil mi?’ şeklindeki sorudan sonraki ayetler şöyle devam eder:

Allah, kimi hidayete erdirirse, onun için bir saptırıcı yoktur. Allah, intikam sahibi, güçlü ve üstün olan değil midir?.. (Zümer Suresi, 37)
…De ki: “Gördünüz mü-haber verin; Allah’tan başka taptıklarınız, eğer Allah bana bir zarar dileyecek olsa, O’nun zararını kaldırabilirler mi? Ya da bana bir rahmet vermeyi istese, O’nun rahmetini tutup-önleyebilecekler mi” De ki: “Allah, bana yeter…” (Zümer Suresi, 38)
… De ki: “Şimdi Allah, size bir zarar isteyecek ya da bir yarar dileyecek olsa, sizin için Allah’a karşı kim herhangi bir şeyle güç yetirebilir? Hayır, Allah yaptıklarınızı haber alandır.” (Fetih Suresi, 11)

kafi

Allah’ın Kafi İsmi İle İlgili Kapsamlı Bilgi

Allah’ın Kafi ismi, Allah’ın sahip olduğu sonsuz sıfatlar içerisinden yalnızca bir tanesidir. İnsanların Allah’ı Kafi adı ile öğrenmesi ve bilmesi fazlaca önem arz etmektedir. Allah’ın Kafi ismi ile alakalı bilgi derinliği kazanmak ve bilgi birikiminizi fazlalaştırmak isteğindeyseniz, bu İNTERNET SİTESİ gerçek anlamda sizin için güzel bir website özelliğini taşımaktadır. İman anlamında yeni bir şeyler öğrenen bir insan, Yüce Allah’ın Kafi adı ile ilgili bilgi birikimini daha fazla artırarak imanını daha çok güçlendirmelidir.

Yüce Allah’ı içten bir şekilde düşünmeyen bir insanın gerçekten mutlu olması söz konusu değildir. Mutluluk ancak Allah’ı her gün samimi bir şekilde anmak ve O’na şükretmek ile mümkün olur. Allah’ın Kafi adı ile alakalı daha fazla bilgi edinmeniz sizi Güç ve kudret sahibi Allah’a daha fazla yaklaştıracaktır.

Kısacası; Yüce Allah, alemlerin Rabbi olarak her şeyi sonsuz sevgisi ve sonsuz rahmeti ile kuşatmıştır. Allah’ın Kafi ismi ile ilgili daha fazla bilgi ile bilgilenerek, bu rahmete sonsuza kadar kavuşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Allah’ın İsimleri.com

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x