Malik-i Yevmid-Din (Din gününün sahibi)

0 265
Bu yazı Malik-i Yevmid-Din olan Allah ile ilgili bilgi edinmek isteyen kişiyi etki altında bırakan ve ziyaretçinin zihninde faydalı etki bırakan bilgiler içermektedir. Yazıyı pür dikkat okuduğunuz takdirde Allah’ın Malik-i Yevmid-Din ismi hakkında çok faydalı bilgiler edinmiş olacaksınız. Yazıyı sonuna kadar okuduktan sonra sosyal medya platformları üzerinden PAYLAŞMAYI AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN!!!
Din gününün malikidir. (Fatiha Suresi, 3)

İnsanların öldükten sonra dirilecekleri, biraraya gelerek hesap verecekleri gün, din günüdür. O gün insanın başkalarıyla, hatta kendi annesi, babası, eşi ve çocuklarıyla bile ilgilenmeye ne hali, ne fırsatı vardır. Din gününün şiddeti ve olağanüstü korkusu, herkesi kendi derdine düşürür. Allah o diriliş gününü diğer adıyla din gününü Kuran’da şöyle tarif etmektedir:

Din gününü sana bildiren şey nedir? Ve yine din gününü sana bildiren şey nedir? Hiçbir nefsin bir başka nefse herhangi bir şeyle güç yetiremeyeceği gündür; o gün emir yalnızca Allah’ındır. (İnfitar Suresi, 17-19)

O gün dünya hayatında kişinin en çok değer verdiği şeylerin Allah’ın azabı karşısında hiçbir öneminin olmadığı görülür. Artık insanlar arasındaki dünyevi yakınlıkların, soy bağlarının hiçbir anlamı kalmamıştır. Tek değer, kişinin imanıdır. Hiç kimse kimseye yardım edemez. İçinde bulunduğu bu zor durumdan onu ancak Allah kurtarabilir. O da yine Allah’ın dilemesine bağlıdır.

Kişi din gününün tek sahibi olan Allah’ın huzurunda ilk yaratıldığında olduğu gibi yalnızdır. Dünyadaki yaşamı süresince her yaptığı, her düşündüğü din gününde gözler önüne serilir. En ufak bir ayrıntı dahi unutulmaz. Allah azamet ve şanına yaraşır bir ortam var eder ve yarattığı kullarından hesap sorar. Ancak, kimi dilerse rahmetiyle kurtarır.

İnkarcıların kahredici bir pişmanlığa sürüklendiği bu günde müminler ise sevinçli ve coşkuludurlar. “… O gün Allah, peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri küçük düşürmeyecektir…” (Tahrim Suresi, 8). Çünkü Allah Kuran’da, “elçilerine ve iman edenlere, hem dünya hayatında hem de şahitlerin (şahitlik için) duracakları gün yardım edeceğini” vaat etmiştir.

İşte o günün sahibi yalnız Allah’tır ve emir O’nundur. Ayetlerde şöyle buyrulmaktadır.İşte o, yalnızca bir tek çığlıktan ibarettir; artık kendileri (diriltilmiş olarak) bakıp duruyorlar.Derler ki: “Eyvahlar bize; bu, din günüdür.””Bu, sizin yalanladığınız (mü’mini kafirden, haklıyı haksızdan) ayırma günüdür.” (Saffat Suresi, 19-21)
O gün, yalanlamakta olanların vay haline.Ki onlar, din gününü yalanlamaktadırlar.Oysa onu, ‘sınır tanımaz, saldırgan’, günahkar olandan başkası yalanlamaz. (Mutaffifin Suresi, 10-12)
Ve derler ki: “Eğer doğru söylüyorsanız bu tehdit (etmekte olduğunuz yıkım ve azab) ne zamanmış?” Onlar, yalnızca tek bir çığlıktan başkasını gözetmezler, onlar birbirleriyle çekişip-dururken o kendilerini yakalayıverir. Artık ne bir tavsiyede bulunmaya güç yetirebilirler, ne ailelerine dönebilirler. Sur’a üfürülmüştür; böylece onlar kabirlerinden (diriltilip) Rablerine doğru (dalgalar halinde) süzülüp-giderler. Demişlerdir ki: “Eyvahlar bize, uykuya-bırakıldığımız yerden bizi kim diriltip-kaldırdı? Bu, Rahman (olan Allah)ın va’dettiğidir, (demek ki) gönderilen (elçi)ler doğru söylemiş”. O, yalnızca bir tek çığlıktan başkası değildir; artık onların hepsi toplanmış olarak huzurumuza getirilmişlerdir. (Yasin Suresi, 48-53)

malikiyevmiddin

Allah’ın Malik-i Yevmid-Din İsmi İle Bağlantılı Kapsamlı Bilgi

Allah’ın Malik-i Yevmid-Din ismi, Allah’ın sahip olduğu sonsuz sıfatlar içerisinden yalnızca birisidir. İnsanların Allah’ı Malik-i Yevmid-Din adı ile tanıması ve bilmesi çok önemlidir. Güç ve kudret sahibi Allah’ın Malik-i Yevmid-Din adı hakkında bilgi birikimini artırmak ve bilgi birikiminizi genişletmek istiyorsanız, bu site gerçekten sizin için ideal bir site özelliğini taşımaktadır. İman sahibi bir insan bir insan, Yüce Allah’ın Malik-i Yevmid-Din adı ile alakalı bilgisini daha çok artırarak imanını daha çok güçlendirmelidir.

Güç ve kudret sahibi Allah’ı içten bir şekilde anmayan bir kişinin gerçekten mutlu olabilmesi söz konusu değildir. Mutluluk ancak Güç ve kudret sahibi Allah’ı her zaman içten bir şekilde anmak ve O’na şükretmek ile mümkün olabilmektedir. Güç ve kudret sahibi Allah’ın Malik-i Yevmid-Din adı hakkında daha fazla bilgi edinmeniz sizi Yüce Allah’a daha çok yakın olmanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak; Yüce Allah, alemlerin Rabbi olarak yarattığı herşeyi sonsuz sevgisi ve sonsuz rahmeti ile kapsamıştır. Allah’ın Malik-i Yevmid-Din ismi ile ilgili daha çok bilgi ile bilgilenerek, bu rahmete sonsuza kadar kavuşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Allah’inİsimleri.COM

 

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x