Mucib (Kendine yalvaranların isteklerini veren, icabet eden)

0 219
Bu içerik Mucib olan Allah ile alakalı okuyucuyu etkileyen ve bilgi edinmek isteyen kişinin fikir tarzında dikkate değer etki bırakan konular içermektedir. İçeriği ufkunuz açık bir şekilde okuduğunuz takdirde Allah’ın Mucib ismi hakkında çok önemli bilgiler edinmiş olacaksınız. Yazıyı sonuna kadar inceledikten sonra sosyal medya üzerinden PAYLAŞMAYI AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN!!!
Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm… (Bakara Suresi, 186)

Dua, Allah ile kulu arasında özel ve sıcak bir bağlantıdır. Kul tüm sıkıntılarını ve isteklerini Allah’a açar, O’na yakarır, Allah kulunun isteğini işitir ve ona icabet eder.

Allah, insana şah damarından daha yakın olan, herşeyi bilen, işitendir. İnsanın içinden geçirdiği tek bir düşünce bile Allah’tan gizli kalmaz. O halde samimi olarak Allah’tan bir istekte bulunulması için insanın sadece düşünmesi bile yetmektedir. İşte Allah’ın icabeti bu denli yakındır.

Mümin dua ettiği zaman Allah’ın kendisini işittiğinden ve duasına mutlaka icabet edeceğinden emindir. Çünkü tüm olayların ancak O’nun dilemesiyle olduğunun farkındadır. Allah’ın icabetine karşı kuşku ile yaklaşmak ise Allah’ın gücünü ve kudretini takdir edememektir. Allah için, herhangi bir kişinin çağrısına cevap vermek, duasına karşılık vermek çok kolaydır. Kaldı ki “duaya icabet” birşeyin aynen gerçekleşmesi anlamına gelmez. Allah bir ayette bu konuyla ilgili olarak şöyle haber vermektedir:

İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir, insan pek acelecidir. (İsra Suresi, 11)

Kişi için neyin şer, neyin hayır olduğunu ise en iyi Allah bilir. Çünkü herşeyi takdir eden O’dur. Her işinde olduğu gibi dualara icabetinde de pek çok hikmet gizlidir. Bu gerçek Bakara Suresi’nde şöyle bir örnekle haber verilir:

Savaş, hoşunuza gitmediği halde üzerinize yazıldı (farz kılındı). Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. (Bakara Suresi, 216)[/su_note]

Gizli açık her çağrıya daima icabet etmesi Allah’ın şanından, Yüceliğindendir. Allah, dua mahiyetinde akıldan geçen tek bir düşünceyi dahi asla karşılıksız bırakmaz, boşa çıkarmaz. Allah’tan başka duaları duyan ve onlara icabet edebilen yoktur. Allah Kendisi’nden başka hiç kimsenin duaya icabet edemeyeceğini, insanlara yardım edemeyeceğini şöyle bildirmiştir:

Allah’tan başka taptıklarınız sizler gibi kullardır. Eğer doğru iseniz, hemen onları çağırın da size icabet etsinler. (Araf Suresi, 194)
Sen de sabah akşam O’nun rızasını isteyerek Rablerine dua edenlerle birlikte sabret. Dünya hayatının (aldatıcı) süsünü isteyerek gözlerini onlardan kaydırma. Kalbini Bizi zikretmekten gaflete düşürdüğümüz, kendi ‘istek ve tutkularına (hevasına)’ uyan ve işinde aşırılığa gidene itaat etme. (Kehf Suresi, 28)
De ki: “Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi? Fakat siz gerçekten yalanladınız; artık (bunun azabı da) kaçınılmaz olacaktır.” (Furkan Suresi, 77)

mucib

Allah’ın Mucib İsmi İle İlgili Kapsamlı Bilgi

Güç ve kudret sahibi Allah’ın Mucib adı, Allah’ın sahip olduğu sonsuz sıfatlar içerisinden yalnızca bir tanesidir. İnsanların Güç ve kudret sahibi Allah’ı Mucib adı ile öğrenmesi ve tanıması çok önem taşımaktadır. Allah’ın Mucib adı ile ilgili bilgi birikimini artırmak ve ufuk genişliğinizi genişletmek isteğindeyseniz, bu WEBSİTESİ gerçekten sizin için güzel bir site özelliğini taşımaktadır. İmanlı bir insan, Allah’ın Mucib adı hakkında bilgisini daha çok artırarak imani yönünü daha çok güçlendirmelidir.

Allah’ı içten bir şekilde anmayan bir kişinin gerçek bir şekilde mutlu olması söz konusu değildir. Mutluluk ancak Yüce Allah’ı gün be gün içten bir şekilde anmak ve O’na teşekkür etmek ile mümkün olabilmektedir. Yüce Allah’ın Mucib ismi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız sizi Allah’a daha çok yaklaştıracaktır.

Sonuç olarak; Allah, alemlerin Rabbi olarak her şeyi sonsuz sevgisi ve sonsuz rahmeti ile kapsamıştır. Allah’ın Mucib adı ile alakalı daha çok bilgi öğrenerek, bu rahmete sonsuza kadar kavuşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Allah’ın İsimleri.com

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x