Müzeyyin (Süsleyen)

0 313
Bu yazı Müzeyyin olan Allah ile ilgili ziyaretçiyi etkileyen ve bilgi edinmek isteyen kişinin zihninde dikkate değer etki bırakan konular içermektedir. Yazıyı dikkatlice incelediğinizde Yüce Allah’ın Müzeyyin ismi hakkında çok faydalı bilgiler edinmiş olacaksınız. Yazıyı sonuna kadar inceledikten sonra sosyal medya platformları üzerinden PAYLAŞMAYI AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN!!!
Ve bilin ki Allah’ın Resûlü içinizdedir. Eğer o, size birçok işlerde uysaydı, elbette sıkıntıya düşerdiniz. Ancak Allah size imanı sevdirdi, onu kalplerinizde süsleyip-çekici kıldı ve size inkarı, fıskı ve isyanı çirkin gösterdi. İşte onlar, doğru yolu bulmuş (irşad) olanlardır. (Hucurat Suresi, 7)

İmanı sevmek ve imanın etkisiyle maddi ve manevi lezzetlerden zevk almak, inkardan ise nefret edip onu çirkin görmek, her ne kadar doğal bir davranış gibi görünse de aslında tamamen Allah’ın lütfu sayesinde kavuşulan bir nimettir. Allah bu metafizik durumu yukarıdaki ayetiyle bildirmiştir.

Buna karşın Allah, bu büyük lütuf ve ihsanın değerini müminlere göstermek için aynı durumun tersini de inkar edenler için yaratmıştır. İnkar edenler imanın içerdiği güzellikleri “mucizevi bir biçimde” göremez, aksine din ahlakından uzak yaşayanların karanlık ve sıkıntı verici “zulüm” sisteminden zevk alırlar. İnkar edenlerin sistemlerinin içerdiği tüm pislikler ve kötülükler, onlar için “süslü” kılınmıştır. Allah Kuran’da bu sırrı şöyle haber verir:

Şimdi Rabbinden apaçık bir belge üzerinde bulunan kimse, kötü ameli kendisine ‘süslü ve çekici gösterilmiş’ ve kendi heva (istek ve tutku)larına uyan kimseler gibi midir? (Muhammed Suresi, 14)

Allah’ı tanıyan, ve O’nun üzerindeki rahmetini gören, O’nun sayesinde var olduğunu ve sevip-hoşlandığı herşeyin O’ndan geldiğini fark eden mümin ise Allah sevgisinin ve imanın üstünlüğüne ulaşır. İman eden bir insan Allah’ın dışında hiç kimseyi hoşnut etme ihtiyacı duymaz ve Allah’tan başkasından medet ummaz. Öyle ki kalbi yalnızca Allah’ı anmakla tatmin bulur. Allah rızası için bir iş yapmayı, güzel ahlaklı olmayı, Allah’ın emir ve yasaklarını gözetmeyi, Müslümanlara düşkünlüğü, ahiret için salih amellerde bulunmayı sevinç ve mutluluk vesilesi olarak görür.

Kuşkusuz böylesine sağlam ve güçlü bir iman, ancak Allah’ın müminlere olan lütfu sayesinde olmaktadır.

Kadınlara, oğullara, kantar kantar yığılmış altın ve gümüşe, salma güzel atlara, hayvanlara ve ekinlere duyulan tutkulu şehvet insanlara ‘süslü ve çekici’ kılındı. Bunlar, dünya hayatının metaıdır. Asıl varılacak güzel yer Allah Katında olandır. (Al-i İmran Suresi, 14)
Kötü olarak işledikleri kendisine çekici-süslü kılınıp da onu güzel gören mi (Allah Katında kabul görecek)? Artık şüphesiz Allah, dilediğini saptırır, dilediğini hidayete eriştirir. Öyleyse, onlara karşı nefsin hasretlere kapılıp gitmesin. Gerçekten Allah, yaptıklarını bilendir. (Fatır Suresi, 8)
Ölü iken kendisini dirilttiğimiz ve insanlar içinde yürümesi için kendisine bir nur verdiğimiz kimsenin durumu, karanlıklarda kalıp oradan bir çıkış bulamıyanın durumu gibi midir? İşte, kafirlere yapmakta oldukları böyle ‘süslü ve çekici’ gösterilmiştir. (En’am Suresi, 122)

müzeyyin

Allah’ın Müzeyyin İsmi Hakkında Geniş Bilgi

Güç ve kudret sahibi Allah’ın Müzeyyin adı, Güç ve kudret sahibi Allah’ın sahip olduğu sonsuz sıfatlar içerisinden sadece bir tanesidir. Herkesin Yüce Allah’ı Müzeyyin ismi ile tanıması ve bilmesi çok değerlidir. Yüce Allah’ın Müzeyyin adı hakkında bilgi edinmek ve ufuk genişliğinizi genişletmek istiyorsanız, bu SİTE gerçekten sizin için ideal bir website özelliğini taşımaktadır. İman sahibi bir insan, Allah’ın Müzeyyin adı ile ilgili bilgi birikimini daha çok artırarak imani yönünü daha çok güçlendirmelidir.

Yüce Allah’ı içten bir şekilde düşünmeyen bir insanın gerçek bir şekilde mutlu olabilmesi söz konusu değildir. Mutlu olmak ancak Yüce Allah’ı her zaman samimi bir şekilde anmak ve O’na şükretmek ile mümkün olabilmektedir. Güç ve kudret sahibi Allah’ın Müzeyyin ismi ile alakalı daha çok bilgi sahibi olmanız sizi Güç ve kudret sahibi Allah’a daha fazla yakın olmanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak; Allah, tüm alemlerin Rabbi olarak yarattığı herşeyi sonsuz sevgisi ve sonsuz rahmeti ile kuşatmıştır. Allah’ın Müzeyyin adı hakkında daha çok bilgi öğrenerek, bu rahmete sonsuza kadar kavuşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Allah’ın İsimleri.com

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x