Nur (Alemleri nurlandıran)

0 251
Bu içerik Nur olan Allah hakkında okuyucuyu derinden etkileyen ve bilgi edinmek isteyen kişinin aklında yararlı etki bırakan bilgiler içermektedir. Yazıyı pür dikkat incelediğinizde Güç ve kudret sahibi Allah’ın Nur ismi ile alakalı çok önemli bilgiler edinmiş olacaksınız. İçeriği en sona kadar inceledikten sonra sosyal medya üzerinden PAYLAŞMAYI UNUTMAYIN!!!
Allah, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun misali, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu Kendi nuruna yöneltip-iletir. Allah insanlar için örnekler verir. Allah, herşeyi bilendir. (Bu nur,) Allah’ın, onların yüceltilmesine ve isminin zikredilmesine izin verdiği evlerdedir; onların içinde sabah akşam O’nu tesbih ederler. (Nur Suresi, 35-36)

Allah ‘Nur’ sıfatının sahibidir ve yukarıdaki ayette de bildirildiği gibi göklerin ve yerin nuru O’dur. Ancak Allah bu sıfatını insanlar üzerinde de tecelli ettirir. Allah’a iman eden, O’nun büyüklüğünü tanıyıp takdir eden, hak din olan İslam’a yönelen ve İslam ahlakıyla yaşayan kullarına da Kendinden bir ‘nuru’ nimet olarak verir:

Allah, kimin göğsünü İslam’a açmışsa, artık o, Rabbinden bir nur üzerinedir, (öyle) değil mi? Fakat Allah’ın zikrinden (yana) kalpleri katılaşmış olanların vay haline. İşte onlar, apaçık bir sapıklık içindedirler. (Zümer Suresi, 22)

İnkarcıların durumu ise tam zıttıdır. Onlar için yeryüzünde tek bir ‘nur’ kaynağı dahi yoktur. İçinde bulundukları karanlıklardan çıkmak için bir yol bulabilmeleri de mümkün değildir. Allah inkarcıların içlerinde yaşadıkları karanlığı şöyle tarif etmiştir:

Ya da (inkar edenlerin amelleri) engin bir denizdeki karanlıklara benzer; onun üstünü bir dalga kaplar, onun üstünde bir dalga, onun da üstünde bir bulut vardır. Bir kısmı bir kısmı üzerinde olan karanlıklar; elini çıkardığında onu bile neredeyse göremeyecek. Allah kime nur vermemişse, artık onun için nur yoktur. (Nur Suresi, 40)

Allah kafirleri karanlıklar içinde bıraktığı gibi mümin kullarını da her işlerinde karanlıktan aydınlığa çıkarır. Bu iki grubun durumlarının birbirinden çok farklı olduğuna ve müminlerin kesin bir üstünlük içinde olduklarına dair Kuran’da şöyle bir örnek verilmiştir:

Ölü iken kendisini dirilttiğimiz ve insanlar içinde yürümesi için kendisine bir nur verdiğimiz kimsenin durumu, karanlıklarda kalıp oradan bir çıkış bulamıyanın durumu gibi midir? İşte, kafirlere yapmakta oldukları böyle ‘süslü ve çekici’ gösterilmiştir. (Enam Suresi, 122)

nur

Allah’ın Nur İsmi İle Bağlantılı Geniş Bilgi

Allah’ın Nur ismi, Yüce Allah’ın sahip olduğu sonsuz sıfatlar içerisinden yalnızca birisidir. Herkesin Yüce Allah’ı Nur adı ile tanıması ve tanıması fazlaca değerlidir. Yüce Allah’ın Nur adı ile alakalı bilgi birikimini artırmak ve bilgi birikiminizi genişletmek isteğindeyseniz, bu site gerçekten sizin için ideal bir site özelliğini barındırmaktadır. İmanlı bir insan, Allah’ın Nur ismi hakkında bilgisini daha çok artırarak imanını daha çok güçlendirmelidir.

Güç ve kudret sahibi Allah’ı içten bir şekilde düşünmeyen bir kişinin gerçek bir şekilde mutlu olması söz konusu değildir. Mutluluk ancak Yüce Allah’ı her gün içten bir şekilde anmak ve O’na teşekkür etmek ile mümkün olur. Güç ve kudret sahibi Allah’ın Nur adı hakkında daha çok bilgi sahibi olmanız sizi Güç ve kudret sahibi Allah’a daha çok yakınlaştıracaktır.

Kısacası; Yüce Allah, alemlerin Rabbi olarak her şeyi sonsuz sevgisi ve sonsuz rahmeti ile kuşatmıştır. Güç ve kudret sahibi Allah’ın Nur adı ile ilgili daha çok bilgi ile bilgilenerek, bu rahmete sonsuza kadar kavuşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Allah’inİsimleri.COM

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x