Samed (Yalnızca Kendisine Muhtaç Olunan)

0 209
Bu içerik Samed olan Allah ile ilgili okuyucuyu etki altında bırakan ve bilgi almak isteyen kişinin zihninde önemli etki bırakan bilgiler bulunmaktadır. Yazıyı dikkatlice okuduğunuz takdirde Güç ve kudret sahibi Allah’ın Samed ismi ile ilgili çok faydalı bilgiler edinmiş olacaksınız. İçeriği sonuna kadar okuduktan sonra [su_highlight background="#99ebff"]sosyal medya üzerinden PAYLAŞMAYI UNUTMAYIN[/su_highlight]!!!
Allah, Samed’dir (herşey O’na muhtaçtır, daimdir, hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır). (İhlas Suresi, 2)

Tüm evrende gerçek güç sahibi olan yalnızca Allah’tır. İnsanın karşılaştığı her türlü sıkıntıyı, zorluğu, ihtiyacı giderebilecek olan da ancak O’dur.

İnsanlar kimi zaman kendilerini yaratan Rabbimiz’i unutup O’ndan başka veliler edinir; gücü, onuru ve yardımı onların yanında bulmaya çalışırlar. Oysa bu insanlar bir aldanış içindedirler; çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi Allah’tan başka güç sahibi yoktur. Allah dilemedikçe hiç kimsenin bir başkasına faydası veya zararı dokunamaz. Kuran’da bu gerçeğe şöyle dikkat çekilmiştir:

Onlar, müminleri bırakıp kafirleri dostlar (veliler) edinirler. ‘Kuvvet ve onuru (izzeti)’ onların yanında mı arıyorlar? Şüphesiz, ‘bütün kuvvet ve onur,’ Allah’ındır.” (Nisa Suresi, 139)

İnsan için her türlü sıkıntıdan kurtulmanın tek yolu ‘bütün kuvvet ve onurun sahibi olan Allah’a sığınmaktır. Çünkü Rabbimiz, sıkıntı ve ihtiyaç içinde olup Kendisi’ne yönelen samimi kullarına icabet eder ve onların üzerindeki zorlukları, sıkıntıları kaldırır. Neml Suresi’nde Allah’ın salih kullarına icabeti şöyle haber verilmiştir:

Ya da sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, Kendisi’ne dua ettiği zaman icabet eden, kötülüğü açıp gideren ve sizi yeryüzünün halifeleri kılan mı? Allah ile beraber başka bir ilah mı? Ne az öğüt-alıp düşünüyorsunuz. (Neml Suresi, 62)

Yukarıdaki ayette insanların Allah’ın icabetine karşılık nankörlük yapabildikleri, Allah’ın kendileri üzerindeki şefkati ve merhametini fark edemedikleri veya unuttukları da bildirilmiştir. Oysa Allah, “De ki: “Ondan ve her türlü sıkıntıdan sizi Allah kurtarmaktadır…” (Enam Suresi, 64) ayetiyle haber verildiği gibi, her türlü sıkıntıdan insanı kurtaran tek mercidir. Bunun karşılığında insanın yapması gereken ise, bu icabeti görmek, gördüğünün önemini düşünebilmek ve bu düşünceler sonunda Allah’a teslim olarak şükredici bir kul haline gelmektir.

Ve bilin ki Allah’ın Resûlü içinizdedir. Eğer o, size birçok işlerde uysaydı, elbette sıkıntıya düşerdiniz. Ancak Allah size imanı sevdirdi, onu kalplerinizde süsleyip-çekici kıldı ve size inkarı, fıskı ve isyanı çirkin gösterdi. İşte onlar, doğru yolu bulmuş (irşad) olanlardır. Allah’tan bir fazl (bir ihsan ve lütuf) ve bir nimet olarak. Allah, bilendir hüküm ve hikmet sahibidir. (Hucurat Suresi, 7-8)
Sonra gerçek mevlaları olan Allah’a döndürülürler. Haberiniz olsun; hüküm yalnızca O’nundur. Ve O, hesap görenlerin en süratli olanıdır. De ki: “Sizi karanın ve denizin karanlıklarından kim kurtarmaktadır ki, siz (açıktan ve) gizliden gizliye ona yalvararak dua etmektesiniz: -Andolsun, bizi bundan kurtarırsan, gerçekten şükredenlerden oluruz.” De ki: “Ondan ve her türlü sıkıntıdan sizi Allah kurtarmaktadır. Sonra siz yine şirk koşmaktasınız.” (Enam Suresi, 62-64)

samed

Allah’ın Samed İsmi İle Bağlantılı Kapsamlı Bilgi

Yüce Allah’ın Samed adı, Allah’ın sahip olduğu sonsuz sıfatlar içerisinden sadece birisidir. İnsan oğlunun Yüce Allah’ı Samed adı ile öğrenmesi ve bilmesi çok değerlidir. Allah’ın Samed adı ile ilgili bilgi birikimini artırmak ve ufuk genişliğinizi genişletmek istiyorsanız, bu WEBSİTESİ gerçekten sizin için güzel bir site özelliğini taşımaktadır. İman anlamında yeni bir şeyler öğrenen bir insan, Yüce Allah’ın Samed ismi ile alakalı bilgisini daha fazla artırarak imani yönünü daha çok güçlendirmelidir.

Yüce Allah’ı samimi bir şekilde anmayan bir kişinin gerçekten mutlu olabilmesi söz konusu değildir. Mutlu olmak ancak Allah’ı her zaman içten bir şekilde anmak ve O’na teşekkür etmek ile mümkün olur. Yüce Allah’ın Samed adı ile alakalı daha çok bilgi sahibi olmanız sizi Yüce Allah’a daha çok yakın olmanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak; Güç ve kudret sahibi Allah, tüm alemlerin Rabbi olarak her şeyi sonsuz sevgisi ve sonsuz rahmeti ile kapsamıştır. Yüce Allah’ın Samed adı ile alakalı daha çok bilgi öğrenerek, bu rahmete sonsuza kadar kavuşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Allah’inİsimleri.COM

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x