Venüs ve Mars’ın Dönüş Süreleri

0 106

Venüs ve Mars, sıralama bakımından Dünya’ya en yakın iki gezegenin isimleridir. Kuran’da bu gezegenlerin günümüzdeki isimlerini oluşturan harfler, kendi çevrelerindeki dönüş sürelerine işaret edercesine dizilmişlerdir.

Kuran’da Venüs kelimesini oluşturan harfler (Arapça’da Vav-Elif-Nun-Elif-Sin) Kuran’da ilk olarak Enfal suresinin 72. ayetinde yan yana gelmektedir. Bir sonraki Venüs harfleri ise, Hud suresinin 3. ayetinde yan yana gelmektedir. Bu iki yerin arasında toplam 243 ayet geçmektedir. Uzay’da Venüs’ün kendi çevresindeki dolanım süresi de tam 243 gün sürer; yani 243 gün bitince dönüşünü tekrarlar. Kuran’da da, ilk Venüs harflerinden 243 ayet sonra bu harfler yeniden tekrarlanmaktadır.

Aynı şekilde, bu harf dizilimi Mars için de geçerlisir. Mars kelimesini oluşturan harfler (Arapça’da Mim-Elif-Ra-Sin) Kuran’da ilk olarak Mü’minun suresinin 44. ayetinde yan yana gelmektedir. Bir sonraki Mars harfleri ise yine Mü’minun suresinin 45. ayetinde yan yana gelmektedir. Yani hemen 1 ayet sonra tekrar geçmektedir. Aynı şekilde Mars’ın kendi çevresindeki dolanım süresi de sadece 1 gün sürer.

Venüs kelimesini oluşturan harfler Enfal Suresi’nin 72. ayetinde sağdan sola doğru yan yana gelmektedir.

Venüs kelimesini oluşturan harfler, Hud Suresi’nin 3. ayetinde sağdan sola doğru yan yana gelmektedir.

Mars kelimesini oluşturan harfler, Mü’minun Suresi’nin 44. ayetinde sağdan sola doğru yan yana gelmektedir.

Mars kelimesini oluşturan harfler, Mü’minun Suresi’nin 45. ayetinde sağdan sola doğru yan yana gelmektedir.

Mars ve Venüs gezegenlerinin dolanım süreleri modern astronomiye ait bilgilerdir. Bu gezegenlerin kendi çevrelerindeki dönüş süreleri astronomlar tarafından, Kuran’dan yüzyıllar sonra keşfedilmiştir. Diğer taraftan modern astronomide kullanılan Mars ve Venüs gezegenlerinin isimleri, Arapça’da sırasıyla Merih ve Zuhra olarak yer almaktadır. Kuran’ın indirildiği dönemde farklı toplumlar, bu gezegenler için farklı isimler kullanmaktalardı. Dolayısıyla Mars ve Venüs isimlerinin Kuran’da gizli bir şekilde yer alması da mucize niteliğindedir.

Kuran’da yer alan bu olağanüstü dizilimler, Kuran’ın Yüce Rabbimiz’in vahyi olduğunu bir kez daha tasdik etmektedir. Secde Suresi’nde Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:

Kendisinde şüphe olmayan bu Kitab’ın indirilişi alemlerin Rabbi tarafındandır. Yoksa onlar: “Bunu uydurdu” mu diyorlar? Hayır; o, Rabbinden olan bir haktır; senden önce kendilerine bir uyarıcı gelmemiş bir kavmi uyarman için (onu sana indirdik). Umulur ki hidayet bulurlar. (Secde Suresi, 2-3)

Venüs ve Mars’ın Dönüş Süreleri Mucizesi Hakkında Okumanız Gereken Genel Bilgi

Güç ve kudret sahibi Allah, bundan 14 yüzyıl önce, bütün insanlara yol gösteren bir kitap olan Kuran’ı göndermiş ve bütün insanlığı Kuran’a uyarak kurtuluşa ermeye çağrısında bulunuştur. Kuran gönderildiği andan kıyamete kadar, insanlığın tek rehberi olan son Hak kitap olacaktır.

Kuran gönderildiği dönemden bu yana her devirde hayatını sürdüren her insanın anlayabileceği, kolay ve anlaşılır bir özelliğe sahiptir. Kuran’ın, edebi dilinin muhteşem oluşu, benzeri olmayan üslup özellikleri ve içinde barındırdığı üstün hikmet, Kuran’ın Allah’ın sözü olduğunun gerçek delillerindendir.

Kuran’ın Allah’ın sözü olduğunu kanıtlayan pek çok mucize içeren özelliği vardır. Bu özelliklerden biri, ancak 20. ve 21. yy keşifleriyle eriştiğimiz bir takım bilimsel gerçeklerin 1400 sene önce Kuran’da bildirilmiş olmasıdır.

Elbette ki Kuran bir bilim kitabı değildir. Fakat bazı ayet-i kerimelerde, ciddi derecede özlü ve hikmetli bir anlatım içinde bildirilen bir takım bilimsel bulgular, ancak 20. yy teknolojisi ile ortaya çıkarılmıştır. Kuran’ın vahyedildiği yıllarda bilimsel olarak keşfedilmesi mümkün olmayan bu bilgiler, insanlara Kuran Allah’ın sözü olduğunu bir kez daha ispatlamaktadır.

Bu yazı Sn. Adnan OKTAR’ın Kuran Mucizeleri adlı kitabından faydalanarak derlenmiştir.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Allah’inİsimleri.COM

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x