Yeraltındaki Enerji: Petrol

0 121

Enerji kaynaklarının başında gelen petrol, bu isimle ilk defa Alman minerolog Georgius Agricola’nın, 1556 tarihli De Re Metallica (Minerallerin Doğası Üzerine) adlı eserinde geçmektedir. Kuran’dan yüzyıllar sonra isimlendirilen bu enerji kaynağına, Kuran’da önemli işaretler yer almaktadır. (En doğrusunu Allah bilir.)

Petrol kelimesini oluşturan harfler (Be-Te-Re-Le) tüm Kuran’da tek bir ayette yan yana geçmektedir. En’am Suresi’nin 59. ayetinde, “yerin karanlıklarındaki” anlamına gelen “fi zulumati elardi” ifadesi de, petrolün yerin altındaki oluşumuna işaret edercesine aynı ayette yer almaktadır.

…. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve herşey) apaçık bir kitaptadır. (En’am Suresi, 59)

Kuran’dan asırlar sonra kullanılan petrol kelimesinin farklı dillerdeki yazılışı veya okunuşu hemen hemen aynıdır; Türkçe, İngilizce, Arapça’da olduğu gibi…

* Arapça’da “P” harfi yoktur, bu sese denk olarak “Be” harfi kullanılmaktadır.

Ayrıca bilimadamları petrolün oluşumunu açıklarken, hayvan ve bitkilere ait kalıntıların uzun bir zaman aralığının ardından petrole dönüştüğünü ifade etmektedirler. Kuran’da bu oluşuma dikkat çeken bir diğer ayet şöyledir:

‘Yemyeşil-otlağı’ çıkardı. Ardından onu kuru, kara bir duruma soktu. (A’la Suresi, 4-5)

(Konu ile ilgili detaylı açıklama için bakınız, Harun Yahya, Kuran Mucizeleri, 1. cilt, 8. Baskı, Temmuz 2006)

Yeraltındaki Enerji: Petrol Mucizesi Hakkında Okumanız Gereken Genel Bilgi

Allah, içinde bulunduğumuz yıldan ondört yüzyıl önce, bütün insanlara yol gösterici bir kitap olan Kuran’ı indirmiş ve bütün insanlığı Kuran’a uyarak kurtuluşa ermeye davet etmiştir. Kuran indirildiği günden kıyamet gününe kadar, insanlığın tek yol göstericisi olan son Hak kitap olacaktır.

Kuran indirildiği dönemden bu yana her devirde yaşamını devam ettiren her insan grubunun öğüt alabileceği, basit ve anlaşılır bir dile sahiptir. Kuran’ın, belagat özelliğinin muhteşem oluşu, benzersiz üslup özellikleri ve içerdiği kusursuz hikmet, Kuran’ın Yüce Allah’ın vahyi olduğunun kesin kanıtlarındandır.

Kuran’ın Yüce Allah’ın vahyi olduğunu kanıtlayan çok fazla mucizevi özelliği bulunmaktadır. Bunlardan biri, ancak 20. ve 21. yüzyıl keşifleriyle eriştiğimiz bazı bilimsel gerçeklerin 1400 yıl önce Kuran’da belirtilmiş olmasıdır.

Elbette ki Kuran bir bilim kitabı değildir. ANCAK çeşitli ayetlerinde, ciddi derecede özlü ve hikmetli bir anlatım içinde aktarılan bazı bilimsel bulgular, ancak 20. yüzyıl teknolojisi ile bulunmuştur. Kuran’ın indirildiği dönemde bilimsel olarak keşfedilmesi imkansız olan bu bilgiler, insanlara Kuran Yüce Allah’ın vahyi olduğunu bir kez daha ispatlamaktadır.

Bu yazı Sn. Adnan OKTAR’ın Kuran Mucizeleri isimli eserinden faydalanarak derlenmiştir.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz!

Allah’inİsimleri.COM

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x