Zülcelal-i Ve’l İkram (Kerem ve ikram sahibi olan)

0 192
Bu içerik Zülcelal-i Ve’l İkram olan Allah ile ilgili okuyucuyu etki altında bırakan ve okuyucunun aklında önemli etki bırakan bilgiler içermektedir. Yazıyı dikkatlice okuduğunuz takdirde Yüce Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram ismi hakkında çok önemli bilgiler edinmiş olacaksınız. İçeriği sonuna kadar okuduktan sonra sosyal medya üzerinden PAYLAŞMAYI UNUTMAYIN!!!
Celal ve ikram sahibi olan Rabbinin adı ne Yücedir. (Rahman Suresi, 78)

Dünyada insanın hoşuna gidecek sayısız nimet vardır. Allah kullarının hoşnut olacağı çeşitli detaylarla dünyayı süslemiştir. Ancak elbette Allah’ın sonsuz kerem ve ihsanını asıl olarak göstereceği yer cennettir. Kuran’da tasvir edilen cennet, O’nun sonsuz ikramını gözler önüne sermektedir.

Cennetin Kuran’da anlatılan en belirgin özelliklerinden biri, ‘nefislerin arzuladığı herşeyin’ müminlere verilmiş olmasıdır. Cennetin ‘altından ırmaklar akar’, ‘yemişleri ve gölgelikleri süreklidir’, ‘ne sıcak-ne soğuk, tam kararında bir gölgelik’ vardır. Allah Kendisi’nden bir rahmet olarak salih kullarını cennet bahçelerindeki ‘gölgeliklerde ve pınar başlarında’ bulunduracaktır. ‘Çeşit çeşit inceliklere ve güzelliklere sahip’ olan cennette müminlere ‘istek duyup-arzuladıkları meyvelerden ve etten bol bol’ verilecektir.

Müminler, ‘içinde hesapsız olarak rızıklandırılmak üzere cennete girerler.’ Ayrıca cennette inananlar için ‘yüksek köşkler bina edilmiştir.’ Bu köşklerin altlarından ırmaklar akmaktadır. ‘Özenle işlenmiş mücevher tahtlar üzerinde’ oturur ve etraflarını ‘bakıp seyrederler.’ Bu arada yapılan ikram da son derece ihtişamlıdır. ‘Kendileri için hizmet eden civanlar’ ‘çevrelerinde gümüşten billur kaplar ve kupalar dolaştırırlar.’ Bu hizmetler esnasında müminlerin giyimleri de son derece göz alıcıdır; ‘… orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler, oradaki elbiseleri ipek(ten)dir.’ (Enbiya Suresi, 23)

Kuşkusuz Kuran’daki cennet tasviri yukarıda anlatabildiğimizin çok üstündedir. Aşağıdaki ayetler Allah’ın cennetteki sonsuz keremini ve ikramını açıkça bildirmektedir:

… Orada nefislerin arzu ettiği ve gözlerin lezzet (zevk) aldığı herşey var. Ve siz orada süresiz kalacaksınız. (Zuhruf Suresi, 71)
Her nereye baksan, bir nimet ve büyük bir mülk görürsün. (İnsan Suresi, 20)
Yere gelince, onu da (yaratılmış bütün) varlıklar için alçalttı-koydu. Onda meyveler ve salkımlı hurmalıklar var. Yapraklı taneler ve güzel kokulu bitkiler. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (Rahman Suresi, 10-13)
O, iki doğunun da Rabbidir, iki batının da Rabbidir. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. İkisi arasında bir engel (berzah) vardır; birbirlerinin sınırını geçmezler. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? İkisinden de inci ve mercan çıkar. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? Denizde koca dağlar gibi yükselen gemiler O’nundur. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (Yer) Üzerindeki her şey yok olucudur; Celal ve ikram sahibi olan Rabbinin yüzü (kendisi) baki kalacaktır. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? Göklerde ve yerde olan ne varsa O’ndan ister. O, her gün bir iştedir. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (Rahman Suresi, 10-30)

ZÜLCELAL-I-VE'L-IKRAM

Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram İsmi İle Alakalı Geniş Bilgi

Güç ve kudret sahibi Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram ismi, Yüce Allah’ın sahip olduğu sonsuz sıfatlar içerisinden yalnızca birisidir. İnsanların Allah’ı Zülcelal-i Ve’l İkram ismi ile öğrenmesi ve tanıması çok önem taşımaktadır. Güç ve kudret sahibi Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram ismi ile alakalı bilgi birikimini artırmak ve ufuk genişliğinizi artırmak isteğindeyseniz, bu İNTERNET SİTESİ gerçekten sizin için güzel bir website özelliğini barındırmaktadır. İman anlamında yeni bir şeyler öğrenen bir insan, Güç ve kudret sahibi Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram ismi ile ilgili bilgi birikimini daha fazla artırarak imanını daha fazla güçlendirmelidir.

Allah’ı samimi bir şekilde düşünmeyen bir insanın gerçek bir şekilde mutlu olması söz konusu değildir. Mutluluk ancak Güç ve kudret sahibi Allah’ı her gün içten bir şekilde anmak ve O’na teşekkür etmek ile mümkün olur. Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram ismi ile alakalı daha fazla bilgi edinmeniz sizi Allah’a daha çok yakınlaştıracaktır.

Kısacası; Allah, tüm alemlerin Rabbi olarak herşeyi sonsuz sevgisi ve sonsuz rahmeti ile kuşatmıştır. Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram adı ile ilgili daha çok bilgi ile bilgilenerek, bu rahmete sonsuza kadar kavuşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Allah’ın İsimleri.com

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x