Zülcelal-i Ve’l İkram (Kerem ve ikram sahibi olan)

0 178
Bu yazı Zülcelal-i Ve’l İkram olan Allah ile ilgili ziyaretçiyi derinden etkileyen ve okuyucunun fikir tarzında yararlı etki bırakan bilgiler içermektedir. İçeriği ufkunuz açık bir şekilde okuduğunuz takdirde Yüce Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram ismi hakkında çok faydalı bilgiler edinmiş olacaksınız. İçeriği en sona kadar inceledikten sonra sosyal medya üzerinden PAYLAŞIM YAPMAYI AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN!!!
Celal ve ikram sahibi olan Rabbinin adı ne Yücedir. (Rahman Suresi, 78)

Dünyada insanın hoşuna gidecek sayısız nimet vardır. Allah kullarının hoşnut olacağı çeşitli detaylarla dünyayı süslemiştir. Ancak elbette Allah’ın sonsuz kerem ve ihsanını asıl olarak göstereceği yer cennettir. Kuran’da tasvir edilen cennet, O’nun sonsuz ikramını gözler önüne sermektedir.

Cennetin Kuran’da anlatılan en belirgin özelliklerinden biri, ‘nefislerin arzuladığı herşeyin’ müminlere verilmiş olmasıdır. Cennetin ‘altından ırmaklar akar’, ‘yemişleri ve gölgelikleri süreklidir’, ‘ne sıcak-ne soğuk, tam kararında bir gölgelik’ vardır. Allah Kendisi’nden bir rahmet olarak salih kullarını cennet bahçelerindeki ‘gölgeliklerde ve pınar başlarında’ bulunduracaktır. ‘Çeşit çeşit inceliklere ve güzelliklere sahip’ olan cennette müminlere ‘istek duyup-arzuladıkları meyvelerden ve etten bol bol’ verilecektir.

Müminler, ‘içinde hesapsız olarak rızıklandırılmak üzere cennete girerler.’ Ayrıca cennette inananlar için ‘yüksek köşkler bina edilmiştir.’ Bu köşklerin altlarından ırmaklar akmaktadır. ‘Özenle işlenmiş mücevher tahtlar üzerinde’ oturur ve etraflarını ‘bakıp seyrederler.’ Bu arada yapılan ikram da son derece ihtişamlıdır. ‘Kendileri için hizmet eden civanlar’ ‘çevrelerinde gümüşten billur kaplar ve kupalar dolaştırırlar.’ Bu hizmetler esnasında müminlerin giyimleri de son derece göz alıcıdır; ‘… orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler, oradaki elbiseleri ipek(ten)dir.’ (Enbiya Suresi, 23)

Kuşkusuz Kuran’daki cennet tasviri yukarıda anlatabildiğimizin çok üstündedir. Aşağıdaki ayetler Allah’ın cennetteki sonsuz keremini ve ikramını açıkça bildirmektedir:

… Orada nefislerin arzu ettiği ve gözlerin lezzet (zevk) aldığı herşey var. Ve siz orada süresiz kalacaksınız. (Zuhruf Suresi, 71)
Her nereye baksan, bir nimet ve büyük bir mülk görürsün. (İnsan Suresi, 20)
Yere gelince, onu da (yaratılmış bütün) varlıklar için alçalttı-koydu. Onda meyveler ve salkımlı hurmalıklar var. Yapraklı taneler ve güzel kokulu bitkiler. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (Rahman Suresi, 10-13)
O, iki doğunun da Rabbidir, iki batının da Rabbidir. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. İkisi arasında bir engel (berzah) vardır; birbirlerinin sınırını geçmezler. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? İkisinden de inci ve mercan çıkar. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? Denizde koca dağlar gibi yükselen gemiler O’nundur. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (Yer) Üzerindeki her şey yok olucudur; Celal ve ikram sahibi olan Rabbinin yüzü (kendisi) baki kalacaktır. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? Göklerde ve yerde olan ne varsa O’ndan ister. O, her gün bir iştedir. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (Rahman Suresi, 10-30)

ZÜLCELAL-I-VE'L-IKRAM

Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram İsmi Hakkında Kapsamlı Bilgi

Yüce Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram ismi, Yüce Allah’ın sahip olduğu sonsuz sıfatlar içerisinden sadece bir tanesidir. İnsanların Güç ve kudret sahibi Allah’ı Zülcelal-i Ve’l İkram ismi ile tanıması ve bilmesi çok önemlidir. Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram adı hakkında bilgi birikimini artırmak ve bilgi birikiminizi fazlalaştırmak isteğindeyseniz, bu websitesi gerçekten sizin için güzel bir website özelliğini taşımaktadır. İman sahibi bir insan, Yüce Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram adı ile alakalı bilgisini daha fazla artırarak imanını daha çok güçlendirmelidir.

Yüce Allah’ı samimi bir şekilde anmayan bir kişinin gerçekten mutlu olabilmesi söz konusu değildir. Mutluluk ancak Güç ve kudret sahibi Allah’ı gün be gün samimi bir şekilde anmak ve O’na şükretmek ile mümkün olur. Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram ismi hakkında daha fazla bilgi edinmeniz sizi Allah’a daha fazla yaklaştıracaktır.

Sonuç olarak; Allah, alemlerin Rabbi olarak herşeyi sonsuz sevgisi ve sonsuz rahmeti ile kapsamıştır. Güç ve kudret sahibi Allah’ın Zülcelal-i Ve’l İkram adı hakkında daha fazla bilgi ile bilgilenerek, bu rahmete sonsuza kadar kavuşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Allah’ın İsimleri.com

Son Paylaşımlardan Haberiniz Olsun!

Allah'ın ismi ve şanı çok yücedir. Allah'ı daha iyi tanımak ve Allah'ı sürekli aklınızda tutmak için sitemize abone olun! 

Bunları da beğenebilirsin Diğer İçeriklere de Bak!

Yorum Yap

Abone olup en son güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misiniz?

x
x